دوره 3، شماره 1 - ( دوره سوم. شماره نخست (پیاپی 5). بهار و تابستان 1396 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 133-132 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yoosefi N. Manager notes. fpcej. 2017; 3 (1) :132-133
URL: http://fpcej.ir/article-1-162-fa.html
یوسفی ناصر. یادداشت های مدیر مسئول. آسیب‌شناسی، مشاوره و غنی‌سازی خانواده. 1396; 3 (1) :133-132

URL: http://fpcej.ir/article-1-162-fa.html


دانشیار گروه مشاوره، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشگاه کردستان، سنندج، ایران ، naseryoosefi@yahoo.com
چکیده:   (6175 مشاهده)
قهرمانگری آدمی مظاهر گوناگونی دارد. می‌توان آن را در گستره‌ای بس پهناور ترسیم نمود؛ می‌توان از کنش‌های بشردوستانه یک مصلح اجتماعی و نوآوری های سودمند یک دانشمند علوم طبیعی تا ازخودگذشتگی کودک کار اجباری و نقش بسیار پررنگ یک رهبر معنوی را در این گستره گنجاند. برای نمونه می‌توان به نگاره‌های سینمای هالیوود اشاره کرد که کارکرد آن‌ها در بسیاری موارد آفرینش نگاره قهرمان است. به نظر می‌رسد بخشی از انگیزه فراگیر ساختن نگاره قهرمان آفرینش یک الگو است و کوشش برای آفرینش الگو گویای نیاز جامعه به گسترش کنش‌های همسان با کنش‌های آن نگاره در میان مردم است. با بازبینی قهرمان‌های هالیوودی یک الگوی بسیار پربسامد آشکار می‌گردد: «قهرمان ناجی خانواده است» یا به دیگر سخن «قهرمان کسی است که برای حفظ خانواده از جان بکوشد». اگر نظام رسانه‌ای برای آفرینش چنین الگویی بکوشد شایان ستودن است، به‌ویژه هنگامی‌که احساس شود نظام خانواده رو به تباهی است. با تأمل در چنین پدیده‌ای این پرسش‌ها پیش می‌آید که ترسیم چندوچون پایداری خانواده در کشور ما چه نمودی دارد؟ پیشگیری از کاستی و تباه نظام خانواده چگونه میسر است؟ جامعه ایرانی در هم سنجی با جامعه غرب چه دیدگاهی به کوشش برای پایداری خانواده دارد؟ و درخورترین راهکارها برای پاسداری از پایداری خانواده در کشور ما کدام اند؟ چه‌بسا یکی از پاسخ‌های درخور به مجموع این پرسش‌ها این باشد که کوشش برای فراهم ساختن یک رویکرد بومی بر پایه یافته‌های علمی که مشاوره پیش از ازدواج، غنی‌سازی خانواده و سرانجام کاهش نرخ طلاق از کارکردهای آن باشد کوششی ارزشمند به شمار آید.
متن کامل [PDF 331 kb]   (1168 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى

فهرست منابع
1. یوسفی ناصر. یادداشت های مدیر مسئول. آسیب شناسی، مشاوره و غنی سازی خانواده. ۱۳۹۶; ۳ (۱) :۱۳۶-۱۳۷

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به آسیب‌شناسی، مشاوره و غنی‌سازی خانواده می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Family Pathology, Counseling and Enrichment Journal

Designed & Developed by : Yektaweb